پشتیبانی و مشاوره | تلفن تماس : ۰۹۱۰۹۹۸۲۸۵۲  | شبکه های اجتماعی:

آکادمی رایا | R A Y A D E M Y

  /  آموزش   /  آموزش نگارش مقاله ISI
آموزش نگارش مقاله ISI

آموزش نگارش مقاله ISI

آموزش نگارش مقاله ISI، مقاله  ISI به دسته خاصی از مقالات علمی اطلاق می شود که در مجلاتی چاپ شده اند که مورد تایید موسسه web of knowledge هستند. ISI در واقع نام موسسه‌ای است که با جمع‌آوری مقاله‌های علمی دنیا یک پایگاه داده به نام ISI Web Of Knowledge را تشکیل داده است؛ اطلاعات جمع‌آوری شده بیان می‌کند چه مقدار از مطالب ارائه شده، رفرنس خورده است، دیگران چقدر از آن استفاده کرده‌اند و از کدام قسمت‌های آن بیشتر استفاده شده است؛ سپس بر اساس این مقالات، مجلات ارزیابی می‌شود. این موسسه هر سال ژورنال ها و مجلات علمی مختلف را از لحاظ پارامترهای مختلف که به کیفیت مطالب چاپ شده در آن ها؛ نظم آن ها, میزان ارجاع مجلات دیگر به آن ها مرتبط هستند بررسی کرده و آن ها را رتبه بندی می کند . ژورنالهایی که در دسته بندی این موسسه قرار می گیرند ژورنال isi  هستند.

موسسه گزارشی سالانه به نام GCR را از طریق سایت ارائه می‌کند که گزارش استنادی مجله‌های علمی است و مجله‌هایی که مقاله‌های ISI در آن چاپ شده است را معرفی می‌کند؛ به همین دلیل ISI اهمیت پیدا می‌کند و افراد تلاش می‌کنند تا یک مجله یا مقاله ISI داشته باشند.

برای آشنایی با انواع نحوه نگارش مقالات isi دوره آنلاین جامع مقاله نویسی علمی ما را ببینید.

معیارهای بررسی ISI بودن مقاله چیست؟

موسسه ISI کمیته‌ای برای ارزیابی نشریات دارد؛ این کمیته در ارزیابی سالانه نشریه‌ها را برای ورود به ISI بررسی می‌کند؛ چگونگی چاپ نشریه، بین‌المللی بودن منابع، دارا بودن زبان انگلیسی، نحوه نوشتن مقاله، چاپ به موقع و جایگاه آن در کشور موردنظر و جهان از جمله مواردی است که بررسی شده و در صورت داشتن شرایط مورد نظر، ISI بودن مقاله تایید می‌شود.

در موسسه ISI پارامتری به نام ضریب تاثیر نیز در نظر گرفته شده که محاسبه آن بر اساس ارجاعاتی است که به هر یک از مجله‌های علمی جهان داده می‌شود؛ این ضریب اهمیت نشریات و مقاله‌ها را بالا می‌برد و توسط موسسه تامسون مشخص می‌شود.

مقاله  isi بسته به مجله ای که در آن چاپ می شود یک ضریب تاثیر یا ایمپکت فاکتور خواهد داشت . معمولا مجلاتی که مقالات آن ها خوانندگان زیادی دارد و اعتبار بالایی در مجامع علمی دارند ایمپکت فاکتور بالایی دریافت خواهند کرد. مجلاتی نظیر Nature و Science  ایمپکت فاکتورهایی در حدود 30 یا بالاتر دارند در حالی که اکثریت مجلات علمی ایمپکت فکتوری پایین تر از 5 دارا هستند. برای نگارش مقاله isi نیاز است که با اصول نگارش مقالات علمی آشنا بود و آنرا مطابق استانداردهایی که توسط مجلات علمی تبیین می شود و نگارش کرد . دسته بندی ؛ ارایه نتایج ؛ نحوه نگارش همگی از چاپ مقاله موثر هستند.

کارگاه آموزشی تخصصی مقاله نویسی علمی
کارگاه آموزشی تخصصی مقاله نویسی علمی

چگونه یک مقاله ISI بنویسیم؟

چارچوبی مرسوم برای نوشتن مقالات ISI وجود دارد؛ هر مقاله ISI باید دارای عنوان، معرفی نویسنده و اطلاعات تماس، چکیده، واژگان کلیدی، مقدمه، بدنه (مبانی نظری، روش تحقیق، یافته‌ها، نتیجه گیری و فهرست منابع) باشد.

نکته‌ای که ISI در نوشتن مقالات بر آن تاکید دارد و برایش مهم است، بیان مطالب علمی به‌صورت ساده و پرهیز از عامیانه‌نویسی یا ژورنالیستی‌نویسی است. همچنین مقاله باید خلاق، دارای ایده جدید، تازه و به عبارتی منحصر به فرد باشد.

مقاله ISI به هیچ عنوان نباید کپی یا جعلی باشد، در ایران یک مقاله به سه شکل مختلف نوشته می‌شود، ولی ISI به هیچ وجه این کار را قبول ندارد و مقاله‌ای را می‌پذیرد که جدید بوده و قبل از آن وجود نداشته باشد.

عنوان مقاله ISI چه ویژگی‌هایی دارد؟

عنوان مقاله پارامتری حساس است که باید کوتاه، اما جذاب و منتقل کننده مفهوم باشد؛ یعنی در عین حال که کامل است، جامع و مانع نیز باشد؛ عنوان نباید به‌حدی طولانی باشد که مخاطب را جذب نکند، همچنین نباید خیلی جزئی باشد.

در عنوان مقاله ISI نباید از لغات اضافه یا ایهام‌دار استفاده کرد، عنوان باید به نحوی انتخاب شود که بیشترین جذابیت را برای خواننده و بیشترین ارتباط را با محتوای مقاله داشته باشد.

ویژگی‌های چکیده مقاله ISI چیست؟

چکیده یکی دیگر از موارد مهم در نوشتن یک مقاله ISI و یکی از ارکانی است که در داوری مجله و مقاله بررسی می‌شود؛ برخی از نشریه‌ها چگونگی نوشتن چکیده را در سایت خود بیان می‌کنند تا مخاطبان آن را در نوشتن مقاله مورد توجه قرار دهند.

اصولا چکیده ۱۵۰ کلمه است و باید پس از شکل گرفتن طرح مقاله و بیان روش مورد استفاده در آن که می‎تواند یک جمع‌بندی خوب را ارائه داد، نوشته شود. چکیده به تنهایی مستقل است به همین دلیل در آن ارجاع به بخشهای دیگر مقاله ممنوع است. به علاوه چکیده مقاله ISI بایستی به مستقلا روشها و پیام اصلی مقاله را داشته باشد.

بدنه مقاله ISI را چگونه بنویسیم؟

نکته مهم در بدنه مقاله برای ISI، مباحث نظری است؛ بر خلاف ایران که بحث‌های نظری در آن بسیار گسترده است و پیشینه، نظریه، چارچوب نظری مفهومی و … آورده می‌شود، در ISI این قاعده وجود ندارد.

در ISI برای نوشتن بدنه مقاله، مقدمه، نقشه کلی، مباحث نظری و در انتها سوال یا هدف مطرح می‌شود و اصل موضوع در روش و نتایج است؛ یعنی باید روش تحقیق، مخصوصا روش‌های نو یا روش‌های ترکیبی آمیخته و فراتحلیلی در حوزه علوم انسانی به طور تخصصی با جزئیات کامل توضیح داده شده و روش تحقیق، جامعه آماری، نحوه نمونه‌گیری و غیره مطرح شود.

خصوصیات یافته‌های مقاله ISI

در بررسی مقاله توسط موسسه ISI، مهم‌ترین قسمت کار روی یافته‌ها انجام می‌شود و ترتیب منطقی و نظم بین آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ مقاله‌هایی که دارای نتایج و یافته‌های گیج کننده یا به اصطلاح فاضل‌وار باشد و خواننده نتواند با آن ارتباط برقرار کرده و مطالب را دریافت کند، توسط موسسه برگردانده می‌شود تا قسمت مورد نظر که مشکل دارد، اصلاح شود. آموزش نگارش مقاله ISI

اهمیت بالای تفسیر نتایج در مقاله ISI

تفسیر نتایج به دست آمده از مقاله دارای اهمیتی بسیار و برای موسسه ISI خیلی مهم است؛ در ایران مقاله‌ها پس از نتیجه‌گیری رها می‌شوند و تفسیری از نتایج صورت نمی‌گیرد، در حالی که ISI بر تفسیر نتایج و اینکه چگونه این نتایج به دست آمده است، تاکیدی بسیار دارد. قسمت آخر مقاله ISI، فهرست منابع است که در انتهای آن آورده می‌شود. آموزش نگارش مقاله ISI

نحوه پیدا کردن نشریه مناسب برای چاپ مقاله ISI

هنگامی که مقاله ISI کامل شد باید برای چاپ یک نشریه یا مجله معتبر را پیدا کرد؛ در انتخاب مجله باید توجه داشت که ISI آن به روز بوده و ضریب تاثیر و تخصصی داشته باشد زیرا موسسه ISI روی تخصصی بودن مجله تاکیدی فراوان دارد؛ به طور مثال فردی که در حوزه رسانه و ارتباطات مقاله می‌نویسد نمی‌تواند به مجله علوم سیاسی مقاله ارائه کند، زیرا باعث رد شدن آن از سوی ISI می‌شود.

بهترین کار در انتخاب یک مجله برای چاپ مقاله ISI، ورود به سایت موسسه تامسون است، در این سایت نشریات مختلف وجود دارد و می‌توان به راحتی انتخاب کرد. روش دیگر و برای حالتی که نشریه برای چاپ مقاله مشخص است، می‌توان با مراجعه به سایت آن نشریه، اطلاعات مورد نظر و نحوه نگارش را مطالعه کرد و بر اساس آن مقاله را نوشت، زیرا هر کدام از نشریه‌ها دارای نحوه نگارش خاص خود هستند.

ارسال یک نظر

*

code

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور