پشتیبانی و مشاوره | تلفن تماس : ۰۹۱۰۹۹۸۲۸۵۲  | شبکه های اجتماعی:

آکادمی رایا | R A Y A D E M Y

  /  آموزش   /  دوره جامع انرژی خورشیدی
آموزش انرژی خورشیدی

دوره جامع انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی

دوره جامع انرژی خورشیدی : در این راستا، یکی از اولویت‌های آکادمی، آموزش انرژی های تجدیدپذبر است که در زمینه تولید برق به سرعت جایگزین نیروگاهی فسیلی می شود. مزیت بزرگ انرژی خورشیدی قابلیت راه اندازی نیروگاه در سطوح مختلف توان، از نیروگاه های خانگی تا مزارع خورشیدی مگاواتی می باشد. علاوه بر این سلولهای خورشیدی قابلیت استفاده در دستگاه و تجهیزات مختلف نظیز خودرو، پکیج های روشنایی و تامین برق قابل حمل، چراغ های خورشیدی و .. را دارند.

در کشور ما در زمینه های مختلف انرژی خورشیدی می توان فعالیت کرد. زمینه اول طراحی و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی است. زمینه دوم انجام فعالیت های تحقیقاتی در زمینه ساخت و توسعه فناوری سلول های خورشیدی می باشد. زمینه دیگر راه اندازی خط تولید پنل خورشیدی، انتقال فناوری و ساخت محصولات خورشیدی جدید است.

انرژی خورشیدی در آکادمی رایا

آکادمی رایا با اتکا به تجربیات آموزگاران خود در موسسات معتبر خارجی و داخلی در زمینه های مختلف انرژی خورشیدی دوره های تخصصی بر گزار می کند. این دوره ها در دو محور هدف مخاطبان صنعتی و تحقیقاتی می باشد. دوره های صنعتی با تمرکز بر آموزش طراحی نیروگاه خورشیدی، انتخاب تجهیزات، تهیه طرح کسب و کار، راه اندازی خط تولید، انتقال فن آوری و آموزش نرم افزار های تخصصی مربوطه متمرکز می باشند.

هدف دوره جامع انرژی خورشیدی آماده سازی فراگیران برای فعالیت در شرکتهای داخلی و خارجی فعال در زمینه انرژی خورشیدی است. دوره های مناسب مخاطبان دانشگاهی و محقیقن محترم در زمینه های روش های اندازه و مدلسازی سلول های خورشیدی، روش های ساخت سلولها خورشیدی و انجام مشخصه یابی تخصصی سلول های خورشیدی نسل جدید می با شند. هدف این دوره های آماده سازی مخاطبین برای انجام تحقیقات علمی ممتاز و انتشار نتایج تحقیقاتی در مجلات معتبر بین المللی است. تجارب تخصصی آموزگاران ما که در این زمینه‌ها پروژههای صنعتی انجام داده و یا مقالات ISI در ژورنال‌های Q1 به انتشار رسانده اند تضمین کیفیت آموزش ما می باشد.

خط تولید پنل حورشیدی
خط تولید پنل خورشیدی ماژول خورشیدی

سوابق مرتبط

نمونه‌هایی از  پروژهای انجام شده و مقالات منتشرشده توسط استاد دوره در زیر می‌آید.

 1. A. Dabirian et al. Self-Assembled Monolayer of Wavelength-Scale Core–Shell Particles for Low-Loss Plasmonic and Broadband Light Trapping in Solar Cells, ACS Appl. Mater. Interfaces 2016, 81, 247-255.
 2. A. Dabirian et al. Metallization of Si heterojunction solar cells by nanosecond laser ablation and Ni-Cu plating, Solar Energy Materials and Solar Cells 2017, 159, 243-250.
 3. J. Werner, J. Geisbuhler, A. Dabirian, et al. Parasitic Absorption Reduction in Metal Oxide-Based Transparent Electrodes: Application in Perovskite Solar Cells, ACS Appl. Mater. Interfaces 2016, 827, 17260-17267.
 4. A. Dabirian et al. Tuning the Optoelectronic Properties of ZnO:Al by Addition of Silica for Light Trapping in High‐Efficiency Crystalline Si Solar Cells, Advanced Materials Interfaces 2016, 3, 1500462.

درباره دوره انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی در دهه اخیر به عنوان آلترناتیو جدی برای سوختهای فسیلی در تولید برق خود را مطرح کرده است و نیروگاه های خورشیدی مگاواتی در جهان و اخیرا در کشور ما به تعداد زیاد احداث شده اند. اما مزیت اصلی انرژی خورشیدی در تولید محلی و مقیاس کوچک برق است که آن را برای تامین برق خانگی و یا سیستمهای نظارت و پایش در صنعت جذاب کرده است. به طور کلی به یک سیستم برق خورشیدی، مستقل از ظرفیت آن، که برق را تولید و به یک بار الکتریکی تزریق کند نیروگاه خورشیدی گفته می شود. آشنایی با سیستم های برق خورشیدی و زمینه های کاربری آن نیاز مند شناخت اجزای سیستم و نحوه مشخصه یابی و استانداردهای آنهاست.

در طول دوره جامع انرژی خورشیدی شما با مفاهیم پایه ای انرژی خورشیدی و سلولهای خورشیدی آشنا شده و اصول اولیه طراحی یک نیروگاه خورشیدی را می آموزید. در ادامه اجزای مختلف نیروگاه خورشیدی معرفی شده و نکات کاربردی در انتخاب آنها مطرح می شوند. مهمترین بخش نیروگاه خورشیدی پنل خورشیدی است لذا فناوریهای مختلف ساخت پنل خورشیدی بررسی شده و در این میان فناوری سیلیکن به سبب اهمیت آن به تفکیک نسلهای مختلف بررسی خواهد شد.

روشهای کاربردی ارزیابی و کنترل کیفیت این پنلها که کاربری اصلی آنها در نیروگاه های خورشیدی است آموزش داده می شوند. در ادامه سلولهای خورشیدی پروفسکایتی به سبب اهمیت روز افزون آنها بررسی شده و افق های جدید تحقیقاتی در آنها بحث می شوند. در بخش بعدی فناوری های نسل نوین سلولهای خورشیدی لایه نازک بررسی می شوند که علاوه بر کاربری نیروگاهی، در وسایل دکوراتیو و خانگی مورد استفاده دارند.

سرفصل‌های دوره

 • مفاهیم پایه ای انرژی خورشیدی 
 • سیستم برق خورشیدی و اجزای آن
 • تابش نور خورشید در انرژی خورشیدی
 • فوتوولتاییک و ساختار سلول خورشیدی
 • پارامترها و روشهای اندازه گیری پنلها و سلولهای خورشیدی
 • مدلسازی سلول های خورشیدی
 • فناوری ساخت پنلهای خورشیدی سیلیکنی
 • سلولهای خورشیدی پروسکایتی
 • سلولهای خورشیدی لایه نازک

تماس با ما:

جهت مشاوره برای شرکت در دوره می‌توانید از طریق سایت یا شماره‌های زیر با ما تماس بگیرید:

021-76251562             09109982852

پروفایل کوتاه:

دکتر علی دبیریان

محقق ارشد در مرکز فوتولتاییک دانشگاه EPFL (سوییس)

دکترای برق-فوتونیک از دانشگاه EPFL (سوییس)

استادیار پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM)

هیات علمی سابق دانشگاه صنعتی شریف

محقق در دانشگاه TU Delft هلند و موسسه ماکس پلانک آلمان

انتشار بیش از ۴۰ مقاله ISI موسسه در ‌ژورنال‌های Q1

ارسال یک نظر

*

code

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور