پشتیبانی و مشاوره | تلفن های تماس : ۰۲۱۷۶۲۵۱۵۶۲ – ۰۹۱۰۹۹۸۲۸۵۲  | شبکه های اجتماعی:

آکادمی رایا | R A Y A D E M Y

  /  گزارش   /  فوتونیک چیست؟

فوتونیک چیست؟

فوتونیک چیست
فوتونیک چیست

فوتونیک چیست؟ فوتونیک یکی از زمینه های پویای علم فیزیک است که به تولید، انتقال و آشکار سازی نور برای کاربردهای مخابراتی، حسگری، پردازش اطلاعات، تصویر برداری و …  می پردازد. گرچه این زمینه تمامی مباحث فنی مرتبط با نور را پوشش می دهد اما بیشتر کاربردهای فوتونیک در حوزه نور مریی و فروسرخ است. عبارت فوتونیک محصول استفاده از نیمه هادی ها برای تولید و آشکار سازی نور است که استفاده از ان در دهه شصت میلادی شروع شده است.

نظریه های نور در فوتونیک

در توصیف رفتار ادوات فوتونیک ما با نور الکترومغناطیسی و نور کوانتومی سر و کار داریم. عمده کاربردهای هدایت و دستکاری مسیر انتشار نور مباحث الکترومغناطیسی هستند که در واقع در آنها جهت انتشار نور کنترل شده و نور در مسیر های مشخصی که به آنها موجبر گفته می شود هدایت می شود. موجبر نوری مشابه سیم برق که مسیری برای انتقال الکترون است، مسیری برای انتقال نور فراهم می کند. این موجبر ها انواع مختلف دی الکتریک، پلاسمونی، کریستال فوتونی و … دارند که محاسبه مودهای آنها به علاوه رفتار انتشار نور در موجبر با استفاده از نور موجی با الکترومغناطیسی انجام می شود. این مطالعات با شبیه سازی در ماژول RF کامسول قابل انجام است.

بخش مهم دیگر فتونیک رزوناتورهای نوری هستند که اساس کار لیزرها می باشند. یک لیزر از یک لایه نور تاب تشکیل شده است که به یک رزوناتو کوپل شده است. این لایه با پمپ نوری یا الکتریکی فوتون تولید می کند و برای توصیف رفتار آن از نور کوانتومی استفاده می کنیم. زمانی که این لایه به یک رزوناتور کوپل می شود بخشی از طیف که با مود رزونانس منطبق است تقویت شده و نور پر شدتی در آن طول موج تولید می کند. برای بررسی مود های رزوناتورها و کوپلینگ نور به آنها از یک موجبر یا از فضای آزاد از نور الکترومغناطیسی و شبیه سازی کامسول استفاده می شود.

زمینه های صنعتی و تحقیقاتی فتونیک

زمینه های صنعتی فتونیک گسترده بوده و شامل مخابرات نوری، فیبر نوری، روشنایی حالت جامد با LED، لیزر، آشکار ساز نوری، پردازشگر های نوری، حسگر های نوری، فیبر نوری و… میباشند. از زمینه تحقیقاتی و جدید فوتونیک می توان به متا مواد، کریستالهای فوتونی، مدارات مجتمع نوری، پلاسمونیک، حسگرهای نوری، پنهان سازی اجسام با نور (cloaking) و .. اشاره کرد.

دوره شبیه سازی ادوات فوتونیک با کامسول
دوره شبیه سازی ادوات فوتونیک با کامسول

شبیه سازی ادوات فوتونیک با کامسول

در دوره شبیه سازی ادوات فوتونیک با کامسول ما به شبیه سازی ادوات مختلف فوتونیک با کامسول می پردازیم. مسایل فوتونیک به سه دسته آنالیز مودال، آنالیز انتشار موجبری (in-plane propagation) و آنالیز انتشار فضای آزاد تقسیم می شوند. در این دوره ما این سه آنالیز را برای ادوات مختلف فوتونیک آموزش داده و با تشکیل دوره با تعداد محدودی دانشجو این امکان را فراهم می کنیم تا شما به صورت همگام با مدرس در کلاس شبیه سازی ها را پیاده سازی نمایید.

نمونه هایی از کارهای تحقیقاتی  مقالات ما در زمینه فوتونیک در ادامه آمده است.

A. Dabirian et al. The radiated fields of the fundamental mode of photonic crystal fibers, Optics Express 2005, 13, 3999-4004.

J. Corbett, A. Dabirian et al. The coupling performance of photonic crystal fibres in fibre stellar interferometry, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society 2006, 368, 203–210.

B. Eftekharinia, A. Moshaii, A. Dabirian, Design of a Slit-Groove Coupler for Unidirectional Excitation of the Guided Surface Plasmon Polaritons Through a Plasmonic Slot Waveguide, Plasmonics 2017, 12, 131-138.

R. Ma, A. Schliesser, P. Del’Haye, A. Dabirian, G. Anetsberger, and T. J. Kippenberg, Radiation-pressure-driven vibrational modes in ultrahigh-Q silica microspheres, Optics Letters 2007, 32, 2200-2202.

A. Dabirian et al. Propagation of light in photonic crystal fibre devices, Journal of Optics A: Pure and Applied Optics 2005, 7, 11.

ارسال یک نظر

*

code

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور