پشتیبانی و مشاوره | تلفن های تماس : ۰۲۱۷۶۲۵۱۵۶۲ – ۰۹۱۰۹۹۸۲۸۵۲  | شبکه های اجتماعی:

آکادمی رایا | R A Y A D E M Y

  /  آموزش   /  نانو آنتن های نور با 80dB قابلیت تمرکز نور مادورن قرمز
نانو آنتن نوری فوتونیکی با قابلیت تمرکز نور فرو سرخ

نانو آنتن های نور با 80dB قابلیت تمرکز نور مادورن قرمز

یک نانو آنتن نوری که طراحی فوتونیک آن با کامسول بهینه شده است قابلیت متمرکز کردن نور فرو سرخ تا ۸۰ دی بی را دارد.

نانو آنتن نوری چیست؟

نانو آنتن های نوری یکی از کاربردهای مهم فوتونیک است. این ادوات از نانو ساختار های پلاسمونی تشکیل می شوند که سطح مقطع جذب یا پراکندگی بالایی دارند و می توانند چندین برابر سطح مقطع هندسی شان روی نودی که به آنها می تابد تاثیر بگذارند. با تغییر و بهینه سازی شکل هندسی این نانو آنتن ها می توان پترن تشعشع آنها را مهندسی کرد به گونه ای که در طول موجها یا زوایای خاصی نور را تقویت کنند. طراحی و بهینه سازی شکل هندسی و ابعاد این نانو آنتن ها یکی از مباحث جذاب فوتونیک است که می توان آنرا با نرم افزار کامسول انجام داد.

نانو آنتن های شیپوری

نانو آنتن هایی که در مقاله اخیر مجله Scientific Reports مطالعه شده اند (1. E. Awad, Sci. Rep., 9, 12197 (Aug. 21, 2019); www.nature.com/articles/s41598-019-48648-6.
) به ساختارهای شیپوری شکلی از طلا اختصاص دارد که بر روی ویفر سیلیکن با پوشش ۷۰۰ نانومتری نیترید سیلیکن قرار دارند. نیترید سیلیکن نقش جاذب امواج فرو سرخ را دارد. محققان در این مقاله ساختار نانو آنتن را با شبیه سازیهای الکترومغناطیسی سه بعدی بهینه سازی کرده و سپس ساخته اند.

دوره شبیه سازی ادوات فوتونیک با کامسول
دوره شبیه سازی ادوات فوتونیک با کامسول

شبیه سازی ادوات فوتونیک

شبیه سازی الکترومغناطیسی ادوات فوتونیک نظیر نانو آنتن ها با روش های عددی مانند FEM و یا FDTD انجام می شود. نرم افزار کامسول مولتی فیزیکس بر مبنای روش FEM می باشد که ماژول RF آن برای شبیه سازی های تمام موج ادوات فوتونیک استفاده می شود. نرم افزار لومریکال بر مبنای روش FDTD می باشد.

آکادمی رایا دوره آموزش تخصصی شبیه سازی ادوات فوتونیک با کامسول را ارایه می دهد که در این دوره مسایل مختلف فوتونیک و حل آنها با کامسول بررسی می شوند. مسایل نانو آنتن های پلاسمونی، محاسبه کوپلینگ نور به آنها و محاسبه پترن تشعشع آنها یکی از مباحثی است که در دوره مطرح می شود. به طور کلی مسایل آنالیز مودال انواع موجبرها، آنالیز انتشار نور در موجبر in-plane wave propagation و آنالیزهای بر هم کنش نور با ساختار های فوتونیکی در فضای آزاد و مباحث تشعشع و پراکندگی در این دوره بررسی و آموزش داده می شوند. مثالهای انجام شده در طول دوره عمدتا از مقالات منتشر شده توسط اساتید دوره هستند.

ارسال یک نظر

*

code

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور